Magnetna rezonanca (MR) kičme je savremena dijagnostička metoda koja se koristi da bi se dobile precizne i jasne slike vratnog, grudnog i slabinskog dela kičme, uključujući pršljenove, diskove, kičmenu mozdinu i nerve. Ova metoda je potpuno bezbedna jer ne koristi rendgensko zračenje.
MR snimanje omogućava lekarima da detaljno pregledaju:- pršljenove - da bi se uočili prelomi, istrošenost, deformiteti ili druge promene u koštanoj strukturi
- međukičmene diskove - da li su pomereni, istanjeni, naprsli ili pritisnuti (diskus hernija)
- kičmeni kanal - da bi se proverilo ima li suženja, otoka ili tumorskih masa
- kičmenu moždinu i okolne strukture - radi uočavanja eventualnih upala, pritiska ili poremećaja u protoku cerebrospinalne tečnosti
- živčane korenove - posebno važno kod simptoma poput trnjenja, slabosti i bolova koji se šire iz kičme
- znake infekcija, cista, postoperativnih promena ili ožiljaka
Najčćešće se koristi za otkrivanje uzroka
bolova u leđima i vratu, trnjenja ili slabosti u rukama i nogama, povreda, deformiteta, upala, infekcija ili prisustva tumora. Takođe pomaže lekarima u planiranju operacija ili drugih zahvata, kao i u praćenju stanja nakon već obavljene operacije.
Zastupljene indikacije
Magnetna rezonanca kičme lekarima omogućava da otkriju uzrok mnogih simptoma i poremećaja
povezanih sa kičmenim stubom.Uglavnom se koristi kada postoji sumnja na ozbiljnije promene koje nisu vidljive na standardnim snimanjima. Takođe se primenjuje u hitnim stanjima, nakon povreda, kada postoji rizik po funkciju kičmene moždine, kao i kod pripreme za operativne i terapijske zahvate.
- uporni bolovi u vratu, srednjem ili donjem delu leđa
- bol koji se širi u ruke ili noge
- utrnulost, trnci ili slabost u ekstremitetima
- sumnja na diskus herniju ili suženje kičmenog kanala
- trauma i povrede kičme
- infekcije pršljenova ili mekih tkiva kičmenog stuba
- sumnja na tumor ili na metastaze
- pratnja postoperativnih promena (ožiljci, komplikacije, recidiv diskus hernije)
- sumnja na prirođene anomalije ili deformitete kičme
Za pregled magnetnom rezonancom kičme nije potrebna posebna priprema. Hrana i lekovi se mogu uzimati kao i obično, osim ako lekar ne da drugačije uputstvo.
- Odeća: Pre pregleda pacijent oblači bolnički mantil. Preporučuje se da dođe u udobnoj odeći bez metalnih delova, poput rajsferšlusa ili dugmadi.
- Metalni predmeti: Potrebno je ukloniti sav nakit, satove, naočare, ključeve, novac i mobilne telefone. Metal može ometati rad aparata i izobličiti snimke.
- Ugrađeni medicinski uređaji: Ako pacijent ima pejsmejker, slušni implant, metalne pločice ili druge implantate, o tome je važno obavestiti osoblje pre pregleda. Većina modernih implantata ne predstavlja prepreku, ali je bezbednost uvek na prvom mestu.
- Strah od zatvorenog prostora: U slučaju da pacijent ima izraženu nelagodnost u skučenim prostorima, može se unapred popričati sa lekarom o mogućnosti primene blagog sredstva za smirenje.
Kako izgleda aparat i prostorija
MR aparat je velika cevasta struktura otvorena sa obe strane. Pacijent leži na pokretnom stolu koji se uvlači u aparat. Prostorija je klimatizovana, osvetljena i prilagođena da pruži maksimalnu udobnost i sigurnost. Tokom pregleda, osoblje se nalazi u susednoj prostoriji i sve vreme komunicira sa pacijentom putem interfona.
Kako izgleda sam pregled
- Trajanje: Pregled traje između 30 i 60 minuta, u zavisnosti od toga da li se snima jedan deo ili cela kičma.
- Tok pregleda: Pacijent leži nepomično dok aparat pravi serije snimaka. U toku rada aparat proizvodi glasne zvuke, pa se daju čepići za uši ili slušalice.
- Kontrastno sredstvo: U određenim slučajevima može se koristiti kontrastna tečnost koja se daje kroz venu radi bolje vidljivosti promena u tkivima. Ukoliko je potrebna, pacijent će o tome biti unapred obavešten.
- Bezbolno iskustvo: Pregled ne boli. Moguća je nelagodnost od ležanja u istom položaju, ali osoblje će se postarati da pacijentu bude što udobnije.
Posle pregleda
Kada se snimanje završi, pacijent se odmah može obući i vratiti svakodnevnim aktivnostima. Ukoliko je primenjeno kontrastno sredstvo, preporučuje se povećan unos tečnosti tokom dana.
Rezultati pregleda najčešće budu spremni u roku od jednog do dva dana i uključuju digitalne snimke i stručni nalaz radiologa.
Ažurirano: Jun 23, 2025
| Izdavač: Balkan Medica Niš | O nama